Пиволенд во гурманско-музичка мисија: Над 50 видови пиво и нов стејџ за млади бендови

Вторник, 19 Август 2014 14:16

Пиволенд во гурманско-музичка мисија: Над 50 видови пиво и нов стејџ за млади бендови

Денеска во просториите на Град Скопје се одржа прес конференција по повод престојниот фестивал Пиволенд кој започнува утре (среда, 20.08.2014), а ќе трае се до недела каде што на присутните новинари им се обратија градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски и дел од организацијата на фестивалот. Последните подготовки за Пиволенд веќе се одвиваат на Скопското Кале. Се местат штандовите каде што годинава посетителите ќе имаат можност да пробаат над 50 видови пиво (освен нашите брендови Скопско, Златен Даб, Горско, ќе…

Повеќе...

Познати победниците на конкурсот за млади бендови на Пиволенд

Четврток, 14 Август 2014 10:19

Познати победниците на конкурсот за млади бендови на Пиволенд

  Фестивалот Пиволенд ги објави победниците на конкурсот за млади и неафирмирани македонски бендови и артисти, кои ќе добијат можност да настапат на фестивалот. По преслушувањето на материјалите испратени од повеќе од 100 млади артисти групи и диџеи , жири комисијата се одлучи за следните бендови: • Problem solved• Smoke shakers• Tyte (drom records)• Spank• Marlon Brando Bаnd• The Autor Тие ќе добијат шанса да бидат дел од главната сцена на овогодинешниот фестиваl, кој ќе се одржи од 20 до…

Повеќе...

Деветчлениот српски бенд “МВП“ на Пиволенд на скопско Кале

Четврток, 31 Јули 2014 12:13

Деветчлениот српски бенд “МВП“ на Пиволенд на скопско Кале

Деветчлениот бенд од Србија чија музика ја опишуваат како микс од реге, хип хоп и блуз- МВП, периодов вредно работи на своја промоција и надвор од рамките на Балканот. Тие потпишаа договор со мобилниот оператор „Теленор“ за промоција на нивниот нов албум во 182 земји, а од албумот „Устани“ веќе се издвојуваат неколку хит нумери, а песната „Милион милја“ си доби и свој видеозапис во кој се појавуваат глумците од популарниот филм „Монтевидео“. Фронтменот Бане Лалиќ најавува промоција на албумот…

Повеќе...

Пиволенд распишува конкурс за млади таленти

Сабота, 26 Јули 2014 12:10

Пиволенд распишува конкурс за млади таленти

Пиволенд оваа година задржувајќи го трендот за поддршка на македонската музика, распишува конкурс за млади и талентирани бендови и артисти од Македонија. Од Пиволенд јавуваат дека сите заинтересирани може да аплицираат за учество на фестивалот на главната сцена од 20-24 август на Скопското Кале на фан страницата на Пиволенд на Фејсбук или пак на веб страницата на фестивалот pivolend.com.mk. Се што треба да направат е да испратат аудио или видео материјали од нивните музички способности.Конкурсот ќе трае 10 дена, а…

Повеќе...

„Пиволенд“ со нов датум: Скопјани во август ќе уживаат на Кале

Сабота, 19 Јули 2014 12:06

„Пиволенд“ со нов датум: Скопјани во август ќе уживаат на Кале

Седмото издание на фестивалот на пивото – „Пиволенд“ ќе се одржи на добропознатата локација- Скопското Кале, оваа година со мали измени во датумот на одржувањето- наместо во септември, во фестивалот ќе уживаме кон крајот на август, односно од 20-24 август. Пет фестивалски денови, големи имиња од македонската музичка сцена кои одамна не сме ги гледале на фестивалите , но и гости од странство, многу пиво, гурманска храна и катчиња за забава се само дел од она што не очекува на…

Повеќе...